4 kwietnia 2024r. na zaproszenie pani Malwiny Pukłackiej – mamy Szymona -  klasa 2b uczestniczyła w wycieczce do „Zachodniopomorskiego  Laboratorium Drogowego w Koszalinie”, które posiada trzy pracownie: Pracownię Badań Terenowych, Pracownię Mas Bitumicznych i Pracownię Kruszyw i Betonów.

Na początku dzieci  obejrzały salę konferencyjną z pełnym wyposażeniem -  tu zostawiły plecaki i kurtki i razem z pracownikami zeszły do prawdziwego laboratorium.

W korytarzu na wysokich półkach znajdowały się … foremki aluminiowe „do ciasta”- były zapakowane aż po sufit. Pani laborantka pokazała dzieciom do czego służą i co to za „specjalne ciasto”.  Nasypała do środka czarną masę, którą się bada pod względem ilości kamieni, żwiru i masy wiążącej. Wartości wpisuje się do komputera i otrzymuje się wyniki- czy dany produkt nadaje się do pokrycia dróg, po których będziemy jeździć.

Do niezwykle drogiego sprzętu włożono czarną masę i po godzinie otrzymaliśmy … gorące kamienie  o szarym kolorze. Odbyła się reakcja ekstrakcji.

Dzieci z zaciekawieniem dotykały ciepłych kamieni.

W laboratorium znajduje się mnóstwo próbek asfaltu drogowego, które pobiera się specjalnym sprzętem.

Ze zdziwieniem dzieci obserwowały, że sprawdza się również skład krawężników i zwykłych kostek brukowych, po których chodzimy w mieście. Na wadze zważono ciężar, a specjalną zgniatarką  kruchość badanego materiału.

Dzieci widziały wielką lodówkę emitującą warunki atmosferyczne, kruszarkę, sprzęt w garażu oraz znaki drogowe.

Na zakończenie wycieczki w sali konferencyjnej pani Malwina pokazała dzieciom nowe trasy rowerowe, wytłumaczyła różnicę między wiaduktem a mostem i opowiedziała o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Uczniowie otrzymali upominki na pamiątkę pobytu w instytucji.

Dziękujemy pani Malwinie Pukłackiej za organizację wycieczki i pomoc w opiece nad klasą.

Wszystkim pracownikom „Laboratorium Drogowego” dziękujemy za cierpliwe objaśnienia i pomoc w zrozumieniu trudnych wiadomości.

Joanna Majewska