Zajęcia instrumentalne „Dzwoneczki” zorganizowano w naszej szkole w ramach Projektu unijnego „Pomorze Zachodnie-Wsparcie Psychologiczno-Pedagogiczne”.

Podczas zajęć pierwszoklasiści i trzecioklasiści uczą się gry na instrumencie perkusyjnym melodycznym -dzwonkach chromatycznych, które znajdują się na wyposażeniu szkoły.

Grupa I – pierwszoklasiści grają dwoma pałeczkami. Poznają wartości nut, nazwy solmizacyjne i literowe gamy C-dur. Opracowano już kilka utworów gry solo i w zespole. Dużym zainteresowaniem cieszą się utwory podzielone na krótsze takty. Efekt gry zespołowej jest zaskakujący.

Grupa II – trzecioklasiści grają jedną pałeczką. Uczniowie w klasie pierwszej i drugiej poznali już wartości nut i nazwy nut- literowo i solmizacyjnie. W ramach projektu uczą się gry prostych melodii. Szybko zapamiętują utwory i poznają nowe. Grają solo, w duetach, tercetach i w zespole. Dużym zainteresowaniem cieszy się forma muzyczna kanon - grany na trzy głosy, a nawet sześć. Opracowano melodię oraz akompaniament także do krótkich piosenek.

Jedną z wielu zalet prowadzonych zajęć jest niewątpliwie liczebność grup - sześć osób, co pozwala nauczycielowi na indywidualne podejście do ucznia, szybką reakcję na błędy i czas na dokładniejsze wytłumaczenie czy powtórzenie gry poszczególnych taktów.

Dziękuję uczniom uczestniczącym w projekcie za wytrwałość, sumienność, kreatywność i muzykalność, a ich rodzicom, za pilnowanie systematycznej obecności dzieci na zajęciach.

Joanna Majewska

Kwiecień 2022r.